Hlavnou myšlienkou projektu Vianoce z krabičky je obdarovanie detí v detských domovoch, azylových centrách a sociálne slabších rodinách. Táto myšlienka vznikla pred viac ako 100 rokmi v Amerike a my sme sa ňou inšpirovali v susednej Českej republike, kde zbierku organizuje evanjelická Diakonie pod názvom Krabice od bot.

Projekt sa nám prvýkrát podarilo na Slovensku zrealizovať v roku 2019 a rozhodli sme sa v ňom pokračovať. Obdarovanie detí prebieha prostredníctvom zbierky darčekov od ľudí po celej Slovenskej republike.

Darcovia majú možnosť nosiť zabalené darčeky na zberné miesta po celom Slovensku, alebo ich poslať na adresu našej n.o. poštou. Následne na to sú darčeky rozvážané do vybraných detských domovov, azylových centier a sociálne slabším rodinám.

Darček by mal obsahovať 3-4 veci aby sa predišlo sklamaniu detí keby jedna z vecí neurobila radosť. Každý darček by mal byť zabalený v krabičke, tak aby sa s ním dobre manipulovalo. Nesmie tiež chýbať označenie či je darček určený pre dievčatko alebo chlapca a akého veku.

Medzi vhodné darčeky patria napríklad hračky, puzzle, kozmetika, sladkosti, plyšové hračky, spoločenské hry, knihy či kreatívne potreby.

Medzi nevhodné darčeky patrí pyrotechnika, peniaze, oblečenie, pokazené, rozbité či nefunkčné hračky. Darčeky od ľudí totiž nemusia obsahovať len nové veci, môžu to byť aj používané predmety, no musia byť v dobrom stave.

Naším cieľom je robiť radosť a obdarovať deti, ktoré si to naozaj zaslúžia. Tento projekt nám ukázal, že na Slovensku je veľa dobrých ľudí, ktorí chcú pomáhať.

Ďakujeme každému jednému, bez Vás by bol tento projekt len sen.